Mikołaj po wieloletnim urlopie, postanawia powrócić w 2020 roku.
Rok 2020 to zaskoczenie niemal dla każdego. Przez jakiś czas byliśmy nawet przekonani, że nic już nas nie zaskoczy, a jednak!
Dostaliśmy list od samego św. Mikołaja, w którym napisał, że postanawia wrócić z urlopu, który zrobił sobie niemal przed wiekiem. Byliśmy oczywiście sceptyczni, każdy z nas żył w przeświadczeniu, że to rodzice odpowiadają za podarunki, które dawno temu tak wiele dla nas znaczyły.
Mikołaj wyjaśnił, że sam zezwolił rodzicom na taki krok - branie na siebie wręczania prezentów i mówienie dzieciom, że św. Mikołaj nie istnieje. Nie wiedział bowiem czy lub kiedy wróci z urlopu. Świat zaczął go przytłaczać i nie widział dla siebie miejsca w świecie odartym z magii i tłumaczącym wszystko za pomocą nauki, może poza sytuacjami, w których ludzie są dla siebie okrutni, wtedy magia nagle znajduje dla siebie miejsce. 

"Dlatego powiadam: wracam w zimowym miesiącu, gdy każdy z was czeka"

Oczywiście zajęło nam sporo czasu odszyfrowanie listu (był napisany naturalnie w języku szwedzkim, gdzie Mikołaj dawno, dawno temu przeprowadził się z rodzinnej Miry (Turcja). Przesłaniem jakie niesie dla nas, wracając z pełnego podróży odpoczynku jest:

[...] bo być może wczoraj odarte ze znaczenia, dziś jednak rozbłysło jak czerwony nos Rudolfa! Uwierzycie, drodzy, że mój kochany Rudolf z przyzwyczajenia w każdą gwiazdkę wylatywał sam, by przelecieć w pobliżu każdego domu, każdego dziecka?! Brakowało mu pracy najwidoczniej! Rozbłysła dziś potrzeba silniejsza niż wszystko inne - by pamięci dać świadectwo. Pamięci miłości, tęsknoty, bliskości, która dziś ograniczona jest przez coś, czego oczom nie jest dane widzieć.

Jak widzicie Mikołaj czasem wpada w dygresję, co zdecydowanie utrudniało proces odszyfrowywania.
Święty poprosił nas, abyśmy opowiedzieli o jego planie. Zgodził się na 4 fotografie dokumentujące jego przygotowania przed wielkim powrotem.
Zapraszamy na projekt

S A N T A  C L A U S

1. Mikołaj i Elf
Według tradycji, jednym z elementów przygotowań do wyruszenia w wielką podróż przez Mikołaja i jego załogę, jest czytanie marzeń dzieci przez przełożonego Elfów. Wierząc doniesieniom źródeł historycznych i samego Mikołaja, po setkach lat pracy w zawodzie doręczyciela i konstruktora prezentów - jego pamięć potrafi objąć każde dziecko.
2. Mikołaj i smakołyki
Elfy zbudowały specjalny fragment budynku, który miał posłużyć jako trening dla Mikołaja przypominający mu o mechanizmach szybkiego dostarczania prezentów. Na zdjęciu widoczna jest komiczna rzecz, przez którą wielokrotnie musiał powtarzać ćwiczenie od nowa. 
Za każdym razem zawieszał się na wpatrywaniu się w smakołyki, przez ustalone 5 sekund na wtargnięcie do mieszkań zamieniało się w kilkadziesiąt, co przy realnej misji sprawiałby, że każdy zdążyłby go dostrzec.
3. Wyjątek
Do ćwiczeń została wybrana zaufana rodzina, która od początku wiedziała o planach i sytuacji Mikołaja. Wbrew poleceniom Elfów, dziewczynka nie miała zamkniętych oczu, a było tak z powodu bajek, które opowiadał jej Mikołaj. Przymknięto na to oko i oficjalnie została wprowadzona zasada:
Jeśli dziecko, które odwiedza Mikołaj obudzi się w czasie misji, może usłyszeć bajkę, jeśli zachowa dyskrecję. 
4. Przed ćwiczeniami
Na zdjęciu udokumentowano spotkanie Mikołaja z samotną mamą, którą prosił o wzięcie udziału w przygotowaniu go do misji.
Rewers Pocztówki
Widnieje na nim logo dostarczone nam prosto z Lapońskiego Instytutu Świętego Mikołaja
Cel projektu
Pocztówki są nośnikiem przesłania, o którym św. Mikołaj napisał w swoim liście, dlatego nabycie pocztówki jest rozpoczęciem łańcuszka komunikacji z bliskimi, aby powiedzieć im o naszej tęsknocie, miłości czy potrzebie spotkania się, gdy tylko będzie to możliwe i bezpieczne.
Według Mikołaja jest to najważniejsze przesłanie związane z jego powrotem.
Zawartość SANTA CLAUS: Pocztówka, list otwarty od św. Mikołaja, koperta ze stemplem LIŚM (Lapońskiego instytutu Św. Mikołaja)
Ekipa techniczna
Bartłomiej Wieteska - kierownictwo artystyczne/fotografia/retusz
Franciszek Rozwadowski - kierownictwo produkcji/kierownictwo planu
Milena Banaszkiewicz - make-up
Magdalena Dudziak - kostiumy
Pola Matraś - oświetlenie/pomoc na planie

Specjalne podziękowania dla Anny Stadnickiej.

Modele
Maciej Gruszczyński - św. Mikołaj
Michał Komarnicki - przełożony Elfów
Julia Tulczyńskaja - mama
Amelia Żuchowska - córka

You may also like

Back to Top